روش تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی

سه‌شنبه 10 اسفند 1395 ساعت 15:50

اگر برای خرید پارچه مبلی چرمی برای رویه کوبی مبلمان خود به مغازه ای مراجعه کنید ، عموما این گفته را از فروشنده خواهید شنید : تمام ( و یا دست کم همان جنسی که شما قصد خرید آن را دارید ) اجناس فروشگاه ما از چرم اصل و طبیعی ساخته شده اند.

آیا روشی برای شناختن چرم طبیعی از چرم های مصنوعی وجو دارد . در زیر به معرفی چند روش ساده و نسبتا دقیق خواهیم پرداخت.

بوی چرم : چرم های طبیعی دارای بوی خاصی هستند و به سهولت از بوی چرم های مصنوعی شناخته میشوند .

پشت چرم : اگر به پشت چرم نگاهی بیندازید خواهید دید که در چرمهای طبیعی بافتی ریش ریش و تقریبا محکم تمام سطح پشتی چرم را فرا گرفته در عوض چرم های مصنوعی عموما در سطح پشتی خود دارای لایه ای نخی برای استحکام بیشتر هستند . در صورت وجود چنین لایه ای بدون تردید جنس مورد نظر از جنس چرم مصنوعی است. برای دیدن سطح پشتی اجناس چرمی لبه های دوخته شده کالا را برگردانید .

بافت چرم : به بافت چرم با دقت نگاه کنبد . اگر بافت چرم دارای الگوی قابل شناسایی ( تکراری ) باشد بدون شک کالای مورد نظر شما از چرم مصنوعی ساخته شده است .

لمس کردن چرم : چرم طبیعی لطیف و انعطاف پذیر است .

شناسنامه : کالاهایی که از چرم طبیعی ( مخصوصا گرانبها ) ساخته میشوند معمولا دارای شناسنامه هستند و مشخصات چرم در آنها ذکر شده است .

قیمت کالای چرمی : چرم طبیعی بسیار گرانتر از چرم مصنوعی است . در واقع عامل اصلی اهمیت تشخیص چرم مصنوعی و چرم طبیعی همین موضوع است . بنابراین به کالایی که گفته می شود از چرم طبیعی ساخته شده است و دارای قیمت پایینی است اعتماد نکنید و در مواقعی که دارای قیمت بالایی است از روشها بالا استفاده کنید .

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.